Tuning Cupre Formentor 2.0 TSI: što Stage 1 i Stage 2 doista donose?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentori VZ na našem Dynojetu 4x4: od 405 KS samo uz softver do 455 KS s hardverskim nadogradnjama. Ovo su rezultati koje u praksi postižemo.

Cupra Formentor VZ jedan je od modela koje smo posljednjih godina najčešće imali na našem Dynojet 4x4 dinamometru. Dosad smo testirali i tunirali više primjeraka, proizvedenih od 2020. do 2023., u različitim izvedbama i s različitim hardverom.

Zato sada imamo prilično dobru sliku o tome kako se ovaj motor ponaša u praksi. Ne samo što je moguće na papiru, već što stvarno postiže na dinamometru.

Osnova: 310 KS na papiru, često više na dinamometru

Formentor VZ 2.0 TSI iz tvornice isporučuje 310 KS i 400 Nm. Automobil koristi motor EA888 Gen.4, istu obitelj motora koja se ugrađuje, među ostalim, u Golf 8 R i Audi S3 8Y. Snaga se putem 7-stupanjskog DSG-a prenosi na sustav pogona na sva četiri kotača 4Drive.

No postoji važna razlika između tvorničke vrijednosti i onoga što izmjerimo na našem dinamometru.

Kod gotovo svakog Formentora koji stigne k nama izmjerena je snaga već veća od deklariranih 310 KS. Kod automobila koje smo dosad izmjerili, prije tuninga vidjeli smo približno 320 KS na serijskom hardveru, do čak 340 KS uz hardverske izmjene i tvorničko softversko upravljanje.

Zato tuning u MTR-u ne počinje softverskom datotekom, već s početno mjerenje.

Tek kada znate od koje vrijednosti automobil doista kreće, možete procijeniti što je tuning dodao.

Stage 1: 405–425 KS uz softver

Kod Stage 1 hardver uglavnom ostaje serijski. Dobitak dolazi iz softvera.

Naši izmjereni Formentori sa Stage 1 ostvarili su:

405–425 KS
530–600 Nm

To znači više od 100 KS u odnosu na tvornički podatak, bez zamjene hardvera motora.

No kod ovog povećanja snage nije važan samo ECU.

ECU + TCU: motor i DSG kao jedna cjelina

Dodatna snaga znači i znatno veći okretni moment. Zato kod ove postavke usklađujemo softver ECU-a i TCU-a međusobno uskladiti.

DSG ne mora samo moći podnijeti dodatni okretni moment, nego se s njim mora i pravilno nositi.

Za nas to nije zasebna nadogradnja koja se dodaje naknadno. Motor i mjenjač dio su iste konfiguracije.

Stage 2: 405–455 KS

Kod Stage 2 u obzir dolazi hardver.

Naši se rezultati ovdje kreću od:

405–455 KS
550–620 Nm

Na papiru se razlika u odnosu na Stage 1 ponekad čini manjom nego što biste očekivali. Upravo zato gledanje samo maksimalne brojke na dinamometru ne daje uvijek potpunu sliku.

Kod Stage 2 konfiguracije nije riječ samo o najvećoj brojci u jednom mjerenju. Što više snage tražite od motora, to postaju važniji protok zraka i upravljanje temperaturom.

Zato se tipična Stage 2 konfiguracija, između ostalog, sastoji od sljedećeg:

Potrebna kombinacija ovisi o željenoj snazi, korištenom gorivu i načinu upotrebe automobila.

Dvoumite se između te dvije opcije? Pročitajte i Stage 1 u odnosu na Stage 2: objašnjena razlika.

Zašto vidimo tako različite rezultate?

Gornje brojke namjerno su rasponi, a ne jedna marketinška brojka.

Dva Formentora s istim motorom i istim Stageom mogu na dinamometru postići različite rezultate. To, između ostalog, može biti povezano sa sljedećim:

  • godina proizvodnje i verzija softvera
  • serijski izmjerena snaga
  • hardver
  • gorivo
  • vanjska temperatura i uvjeti
  • stanje automobila
  • odabrana kalibracija

Zato pojedinačno mjerenje na dinamometru smatramo važnijim od obećanja jedne fiksne konačne brojke.

Tuning od 405 KS na automobilu koji serijski ima 320 KS, primjerice govori nešto drugo od 405 KS na automobilu koji je serijski već imao 345 KS.

Formentor vs. Leon: isti motor, slični rezultati

Cupra Leon 2.0 TSI dijeli obitelj motora EA888 Gen.4 s Formentorom.

I ondje na dynu vidimo rezultate koji su vrlo blizu onima Formentora. Primjerice, dva Cupra Leona koja smo izmjerili sa Stage 2 razvijala su:

418 KS / 565 Nm
430 KS / 601 Nm

To ne znači da se oba modela na cesti ponašaju potpuno jednako. Masa, pogon, mjenjač i namjena u praksi čine veliku razliku.

Želite li upravo najposebniju izvedbu Formentora? Tu je, naravno, VZ5 s peterocilindarskim motorom. No to je tehnički i po karakteru potpuno drukčiji projekt.

Saznajte više o tuningu modela Cupra Formentor VZ5 →

Često postavljana pitanja

Koliko KS postiže Cupra Formentor 2.0 TSI sa Stage 1?

Na temelju vlastitih dyno mjerenja, Formentori su sa Stage 1 razvijali 405 do 425 KS i 530 do 600 Nm.

Je li DSG prikladan za Stage 1 i Stage 2?

DQ381 je dio ukupnog pogonskog sklopa i pri tuningu s većim okretnim momentom mora biti pravilno upravljan. Zato u setup uključujemo TCU softver i usklađujemo ga s ECU kalibracijom.

Mogu li provjeriti postojeći tuning?

Da. Redovito nam dolaze automobili koji su već ranije tunirani drugdje.

Dyno mjerenjem najprije možemo utvrditi koliko automobil zapravo razvija. Zatim možemo procijeniti odgovara li trenutačni setup onome što od njega možete očekivati i postoji li prostor za poboljšanje.

Gdje mogu pogledati sve rezultate za Formentor?

Svoje projekte i dyno-rezultate prikupljamo u Pregled Cupra projekata, s različitim modelima, godinama proizvodnje i tuning fazama.

450 KS je jedno. Znati odakle dolazi nešto je sasvim drugo.

Formentor s 450 KS tehnički više nije iznimka.

No jedna vršna vrijednost na dynu govori samo dio priče.

Ono što nama je zanimljivo jest što prije tuninga, što je setup promijenio i kako se automobil ponaša u različitim uvjetima.

Zato naš pristup počinje mjerenjem, nakon čega slijede kalibracija i ponovno mjerenje.

Zanima vas koliko vaš Formentor zapravo razvija?

Dogovorite dyno termin u Rhoonu ili pogledajte naš Mogućnosti tuninga po fazama.