Tuning Cupra Formentor 2.0 TSI: co naprawdę daje Stage 1 i Stage 2?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentory VZ na naszej hamowni Dynojet 4x4: od 405 KM z samym oprogramowaniem do 455 KM po modernizacji osprzętu. Oto wyniki, które obserwujemy w praktyce.

Cupra Formentor VZ to jeden z modeli, które w ostatnich latach najczęściej widywaliśmy na naszej hamowni Dynojet 4x4. Do tej pory przetestowaliśmy i dostroiliśmy kilka egzemplarzy z lat produkcji 2020–2023, w różnych wersjach i z różnym osprzętem.

Dzięki temu mamy już całkiem dobry obraz tego, jak ten silnik zachowuje się w praktyce. Nie tylko to, co jest możliwe na papierze, lecz to, co rzeczywiście osiąga na hamowni.

Podstawa: 310 KM na papierze, często więcej na hamowni

Formentor VZ 2.0 TSI ma fabrycznie 310 KM i 400 Nm. Samochód korzysta z silnika EA888 Gen.4, tej samej rodziny silników, która jest stosowana między innymi w Golfie 8 R i Audi S3 8Y. Moc trafia przez 7-biegową skrzynię DSG do układu napędu na wszystkie koła 4Drive.

Istnieje jednak istotna różnica między wartością fabryczną a tym, co mierzymy na naszej hamowni.

W niemal każdym Formentorze, który do nas trafia, zmierzona moc już przekracza deklarowane 310 KM. W samochodach, które do tej pory zmierzyliśmy, przed tuningiem widzieliśmy około 320 KM na seryjnym osprzęcie, aż do 340 KM po modyfikacjach osprzętu przy seryjnym sterowaniu oprogramowaniem.

Dlatego tuning w MTR nie zaczyna się od pliku z oprogramowaniem, lecz od pomiar bazowy.

Dopiero gdy wiesz, od czego samochód rzeczywiście zaczyna, możesz ocenić, co dodał tuning.

Stage 1: 405–425 KM dzięki oprogramowaniu

Przy Stage 1 podzespoły pozostają w większości seryjne. Zysk wynika z oprogramowania.

Nasze zmierzone egzemplarze Formentora ze Stage 1 osiągnęły:

405–425 KM
530–600 Nm

Oznacza to ponad 100 KM więcej w porównaniu z wartością fabryczną, bez wymiany podzespołów silnika.

Jednak przy takim zwiększeniu mocy ważna jest nie tylko ECU.

ECU + TCU: silnik i DSG jako jedna całość

Dodatkowa moc oznacza również znacznie większy moment obrotowy. Dlatego w tej konfiguracji dostrajamy oprogramowanie ECU i TCU ze sobą.

DSG musi przecież nie tylko radzić sobie z dodatkowym momentem obrotowym, ale także odpowiednio nim zarządzać.

Dla nas nie jest to osobny upgrade dodawany później. Silnik i skrzynia biegów są częścią tej samej konfiguracji.

Stage 2: 405–455 KM

Przy Stage 2 pojawia się kwestia hardware'u.

Nasze wyniki mieszczą się w zakresie:

405–455 KM
550–620 Nm

Na papierze różnica względem Stage 1 może czasem wydawać się mniejsza, niż można by oczekiwać. Właśnie dlatego patrzenie wyłącznie na maksymalny wynik z hamowni nie zawsze pokazuje pełny obraz.

W konfiguracji Stage 2 nie chodzi wyłącznie o najwyższą liczbę uzyskaną podczas jednego pomiaru. Im większej mocy wymagamy od silnika, tym ważniejsze stają się przepływ powietrza i zarządzanie temperaturą.

Dlatego typowa konfiguracja Stage 2 obejmuje między innymi:

To, jakie połączenie będzie potrzebne, zależy od oczekiwanej mocy, używanego paliwa i sposobu eksploatacji samochodu.

Wahasz się między tymi dwiema opcjami? Przeczytaj także Stage 1 kontra Stage 2: wyjaśniamy różnicę.

Dlaczego widzimy tak różne wyniki?

Powyższe wartości to celowo podane zakresy, a nie jedna marketingowa liczba.

Dwa Formentory z tym samym silnikiem i tym samym Stage'em mogą osiągnąć różne wyniki na hamowni. Może to wynikać między innymi z:

  • rok produkcji i wersja oprogramowania
  • fabrycznie zmierzona moc
  • hardware
  • paliwo
  • temperatura zewnętrzna i warunki
  • stan samochodu
  • wybrana kalibracja

Dlatego indywidualny pomiar na hamowni uważamy za ważniejszy niż obietnica jednej, stałej wartości końcowej.

Tuning 405 KM w samochodzie, który fabrycznie osiąga 320 KMmówi na przykład coś innego niż 405 KM w samochodzie, który fabrycznie miał już 345 KM.

Formentor kontra Leon: ten sam silnik, porównywalne wyniki

Cupra Leon 2.0 TSI dzieli rodzinę silników EA888 Gen.4 z modelem Formentor.

Również w tym przypadku na naszej hamowni uzyskujemy wyniki zbliżone do Formentora. Dwa Cupry Leony, które zmierzyliśmy ze Stage 2, osiągnęły na przykład:

418 KM / 565 Nm
430 KM / 601 Nm

Nie oznacza to, że oba modele zachowują się na drodze dokładnie tak samo. Masa, napęd, skrzynia biegów i sposób użytkowania mają w praktyce ogromne znaczenie.

Jeśli zależy Ci na najbardziej wyjątkowej wersji Formentora, dostępny jest oczywiście VZ5 z pięciocylindrowym silnikiem. Jest to jednak zupełnie inny projekt pod względem technicznym i charakterystyki.

Dowiedz się więcej o tuningu Cupra Formentor VZ5 →

Najczęściej zadawane pytania

Ile KM osiąga Cupra Formentor 2.0 TSI ze Stage 1?

Na podstawie naszych własnych pomiarów na hamowni Formentory ze Stage 1 osiągały od 405 do 425 KM i od 530 do 600 Nm.

Czy skrzynia DSG nadaje się do Stage 1 i Stage 2?

DQ381 jest częścią całego układu napędowego i przy tuningu zwiększającym moment obrotowy musi być prawidłowo sterowana. Dlatego uwzględniamy oprogramowanie TCU w konfiguracji i dostrajamy je do kalibracji ECU.

Czy mogę zlecić sprawdzenie mojego obecnego tuningu?

Tak. Regularnie trafiają do nas samochody, które były już wcześniej tuningowane w innych miejscach.

Dzięki pomiarowi na hamowni możemy najpierw ustalić, ile samochód rzeczywiście osiąga. Następnie możemy ocenić, czy obecna konfiguracja odpowiada oczekiwaniom i gdzie ewentualnie jest jeszcze miejsce na poprawę.

Gdzie mogę zobaczyć wszystkie wyniki Formentora?

Zbieramy nasze projekty i wyniki z hamowni w Przegląd projektów Cupra, z różnymi modelami, rocznikami i etapami tuningu.

450 KM to jedno. Wiedzieć, skąd się bierze, to coś zupełnie innego.

Formentor o mocy 450 KM nie jest już technicznie wyjątkiem.

Jednak jedna wartość szczytowa z hamowni mówi tylko część historii.

To, co uważamy za interesujące, to przed tuningiem, co zmieniła konfiguracja i jak samochód zachowuje się w różnych warunkach.

Dlatego nasze podejście zaczyna się od pomiaru, po którym następuje kalibracja i ponowny pomiar.

Ciekawi Cię, ile rzeczywiście osiąga Twój Formentor?

Umów wizytę na hamowni w Rhoon lub zobacz nasze Możliwości tuningu Stage.