Reglaj Cupra Formentor 2.0 TSI: ce rezultate oferă cu adevărat Stage 1 și Stage 2?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentor VZ pe Dynojet 4x4: de la 405 CP cu doar software la 455 CP cu upgrade-uri hardware. Acestea sunt rezultatele pe care le vedem în practică.

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI este unul dintre modelele pe care le-am văzut cel mai des în ultimii ani pe bancul nostru Dynojet 4x4. Între timp, am testat și reglat mai multe exemplare, fabricate între 2020 și 2023, în versiuni diferite și cu hardware diferit.

Astfel, avem deja o imagine destul de clară despre ce poate face acest motor în practică. Nu doar ce este posibil pe hârtie, ci ceea ce ajunge efectiv pe bancul de testare.

Baza: 310 CP pe hârtie, adesea mai mult pe bancul de testare

Formentor VZ 2.0 TSI livrează din fabrică 310 CP și 400 Nm. Mașina folosește motorul EA888 Gen.4, aceeași familie de motoare utilizată, printre altele, și pe Golf 8 R și Audi S3 8Y. Puterea este transmisă printr-o cutie DSG cu 7 trepte către sistemul de tracțiune integrală 4Drive.

Dar există o diferență importantă între valoarea din fabrică și ceea ce măsurăm pe bancul nostru de testare.

La aproape fiecare Formentor care ajunge la noi, puterea măsurată este deja peste cei 310 CP declarați. La mașinile măsurate de noi până acum, am observat înainte de tuning aproximativ 320 CP cu hardware original, până la 340 CP cu modificări hardware și comanda software originală.

De aceea, la MTR, un tuning nu începe cu un fișier software, ci cu o măsurarea inițială.

Abia când știi de unde pornește efectiv mașina poți evalua ce a adăugat un tuning.

Stage 1: 405–425 CP cu software

La Stage 1, hardware-ul rămâne în mare parte standard. Câștigul vine din software.

Formentor-urile noastre măsurate cu Stage 1 au ajuns la:

405–425 CP
530–600 Nm

Asta înseamnă cu peste 100 CP în plus față de specificațiile din fabrică, fără înlocuirea componentelor motorului.

Dar la acest nivel de putere, nu doar ECU-ul este important.

ECU + TCU: motorul și DSG-ul ca un ansamblu

Puterea suplimentară înseamnă și un cuplu considerabil mai mare. De aceea, la această configurație, calibrăm software-ul ECU și TCU corelate între ele.

La urma urmei, DSG-ul nu trebuie doar să poată gestiona cuplul suplimentar, ci și să îl gestioneze în mod corespunzător.

Pentru noi, acesta nu este un upgrade separat pe care îl adaugi ulterior. Motorul și transmisia fac parte din aceeași configurație.

Stage 2: 405–455 CP

La Stage 2 intră în discuție hardware-ul.

Rezultatele noastre variază aici între:

405–455 CP
550–620 Nm

Pe hârtie, diferența față de Stage 1 pare uneori mai mică decât te-ai aștepta. Tocmai de aceea, privirea exclusivă asupra valorii maxime de pe dinamometru nu spune întotdeauna întreaga poveste.

În cazul unei configurații Stage 2, nu este vorba doar despre cea mai mare cifră obținută la o singură rulare. Pe măsură ce soliciți mai multă putere de la motor, fluxul de aer și gestionarea temperaturii devin mai importante.

De aceea, o configurație tipică Stage 2 include, printre altele:

Combinația necesară depinde de puterea dorită, combustibilul utilizat și modul în care este folosită mașina.

Ești indecis între cele două? Citește și Stage 1 vs. Stage 2: diferența explicată.

De ce vedem rezultate atât de diferite?

Cifrele de mai sus sunt în mod intenționat intervale, nu o singură valoare de marketing.

Două modele Formentor cu același motor și același Stage pot obține rezultate diferite pe dinamometru. Acest lucru poate ține, printre altele, de:

  • anul de fabricație și versiunea software
  • puterea măsurată în configurația standard
  • hardware-ul
  • combustibilul
  • temperatura exterioară și condițiile
  • starea mașinii
  • calibrare aleasă

De aceea considerăm o măsurătoare individuală pe dinamometru mai importantă decât promisiunea unei singure valori finale fixe.

Un tuning de 405 CP pe o mașină care are standard 320 CP, spune de exemplu ceva diferit față de 405 CP pe o mașină care producea deja standard 345 CP.

Formentor vs. Leon: același motor, rezultate comparabile

De Cupra Leon 2.0 TSI împarte familia de motoare EA888 Gen.4 cu Formentor.

Și acolo observăm pe dyno rezultate apropiate de cele ale Formentorului. De exemplu, două Cupra Leon pe care le-am măsurat cu Stage 2 au ajuns la:

418 CP / 565 Nm
430 CP / 601 Nm

Asta nu înseamnă că ambele modele se comportă exact la fel pe șosea. Greutatea, tracțiunea, transmisia și modul de utilizare fac o diferență majoră în practică.

Dacă îți dorești cea mai specială versiune Formentor, există, desigur, VZ5 cu motorul său cu cinci cilindri. Totuși, din punct de vedere tehnic și ca personalitate, este un proiect complet diferit.

Citește mai multe despre tuningul Cupra Formentor VZ5 →

Întrebări frecvente

Câți CP dezvoltă un Cupra Formentor 2.0 TSI cu Stage 1?

Pe baza propriilor noastre măsurători dyno, Formentoarele cu Stage 1 au ajuns la 405 până la 425 CP și 530 până la 600 Nm.

Este DSG potrivită pentru Stage 1 și Stage 2?

DQ381 face parte din ansamblul sistemului de propulsie și trebuie controlată corect în cazul unui tuning cu un cuplu mai mare. De aceea, includem software-ul TCU în configurație și îl adaptăm la calibrarea ECU.

Îmi pot verifica tuningul existent?

Da. Primim în mod regulat mașini care au fost deja tunate în altă parte.

Prin măsurarea pe dyno putem stabili mai întâi ce produce efectiv mașina. Apoi putem evalua dacă configurația actuală corespunde așteptărilor și unde există eventual loc de îmbunătățire.

Unde pot vedea toate rezultatele pentru Formentor?

Ne centralizăm proiectele și rezultatele dyno în Prezentare generală a proiectelor Cupra, cu diferite modele, ani de fabricație și etape de tuning.

450 CP înseamnă un lucru. Să știi de unde provin înseamnă altceva.

Un Formentor de 450 CP nu mai este, tehnic vorbind, o excepție.

Dar o singură valoare de vârf pe un dyno spune doar o parte din poveste.

Ceea ce ni se pare interesant este ce înainte de tuning, ce a schimbat configurația și cum se comportă mașina în diferite condiții.

De aceea, abordarea noastră începe cu măsurarea, urmată de calibrare și de o nouă măsurare.

Curios să afli ce putere produce cu adevărat Formentorul tău?

Programează o sesiune dyno în Rhoon sau consultă-ne posibilități de tuning Stage.