Uglaševanje Cupre Formentor 2.0 TSI: kaj Stage 1 in Stage 2 dejansko prineseta?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentorji VZ na našem Dynojet 4x4: od 405 KM samo s programsko opremo do 455 KM z nadgradnjami strojne opreme. To so rezultati, ki jih vidimo v praksi.

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI je eden od modelov, ki smo jih v zadnjih letih najpogosteje videli na naši štirikolesni merilni napravi Dynojet. Doslej smo preizkusili in predelali več primerkov, izdelanih med letoma 2020 in 2023, v različnih izvedenkah in z različno strojno opremo.

Zato imamo zdaj precej dobro predstavo o tem, kaj ta motor v praksi zmore. Ne le, kaj je mogoče na papirju, temveč kaj dejansko doseže na merilnih valjih.

Osnova: 310 KM na papirju, pogosto več na merilni napravi

Formentor VZ 2.0 TSI iz tovarne zagotavlja 310 KM in 400 Nm. Avtomobil uporablja motor EA888 Gen.4, isto družino motorjev, ki se uporablja tudi med drugim v Golfu 8 R in Audiju S3 8Y. Moč se prek 7-stopenjskega DSG prenaša na sistem štirikolesnega pogona 4Drive.

Toda med tovarniško vrednostjo in tem, kar izmerimo na naši merilni napravi, obstaja pomembna razlika.

Pri skoraj vsakem Formentorju, ki pride k nam, je izmerjena moč že višja od navedenih 310 KM. Pri avtomobilih, ki smo jih do zdaj izmerili, smo pred predelavo zabeležili približno 320 KM na originalni strojni opremi do kar 340 KM s prilagoditvami strojne opreme in originalnim krmiljenjem programske opreme.

Zato se predelava pri MTR ne začne s programsko datoteko, temveč z osnovna meritev.

Šele ko veš, s katere točke avtomobil dejansko začne, lahko oceniš, kaj je dodala predelava.

Stage 1: 405–425 KM s programsko opremo

Pri Stage 1 strojna oprema večinoma ostane serijska. Povečanje zmogljivosti izhaja iz programske opreme.

Naši izmerjeni Formentorji s Stage 1 so dosegli:

405–425 KM
530–600 Nm

To pomeni več kot 100 KM dodatne moči glede na tovarniške podatke, brez zamenjave strojnih komponent motorja.

Toda pri tem povečanju zmogljivosti ni pomemben le ECU.

ECU + TCU: motor in DSG kot celota

Ta dodatna moč pomeni tudi občutno več navora. Zato pri tej nastavitvi uskladimo programska oprema ECU in TCU med seboj usklajeni.

DSG mora namreč dodatni navor ne le prenesti, temveč se z njim tudi pravilno spoprijeti.

Za nas to ni ločena nadgradnja, ki jo dodate pozneje. Motor in menjalnik sta del iste konfiguracije.

Stage 2: 405–455 KM

Pri Stage 2 pride v poštev strojna oprema.

Naši rezultati se tukaj gibljejo od:

405–455 KM
550–620 Nm

Na papirju se razlika včasih zdi manjša, kot bi pričakovali. Prav zato pogled le na največjo številko z dinamometra ne pove vedno celotne zgodbe.

Pri konfiguraciji Stage 2 ne gre le za najvišjo številko pri eni meritvi. Bolj ko od motorja zahtevate, več moči, pomembnejša postajata pretok zraka in uravnavanje temperature.

Zato tipična konfiguracija Stage 2 med drugim vključuje:

Katera kombinacija je potrebna, je odvisno od želene moči, uporabljenega goriva in načina uporabe avtomobila.

Se odločaš med njima? Preberi tudi Stage 1 proti Stage 2: razložena razlika.

Zakaj vidimo tako različne rezultate?

Zgornje številke so namenoma razponi in ne ena sama marketinška številka.

Dva Formentorja z enakim motorjem in enakim Stageom lahko na dinamometru dosežeta različne rezultate. To je lahko med drugim povezano z:

  • letnik in različica programske opreme
  • serijsko izmerjena moč
  • strojna oprema
  • gorivo
  • zunanja temperatura in pogoji
  • stanje avtomobila
  • izbrana kalibracija

Zato se nam zdi individualna meritev na dinamometru pomembnejša od obljube ene same fiksne končne številke.

Nastavitev 405 KM pri avtomobilu, ki ima serijsko 320 KMna primer pove nekaj drugega kot 405 KM pri avtomobilu, ki je serijsko že proizvedel 345 KM.

Formentor proti Leonu: enak motor, primerljivi rezultati

Cupra Leon 2.0 TSI si družino motorjev EA888 Gen.4 deli s Formentorjem.

Tudi tam na naših meritvah na dinamometru vidimo rezultate, ki so blizu Formentorjevim. Dva Cupra Leona, ki smo ju izmerili s Stage 2, sta na primer dosegla:

418 KM / 565 Nm
430 KM / 601 Nm

To ne pomeni, da se oba modela na cesti obnašata povsem enako. Teža, pogon, menjalnik in način uporabe v praksi pomenijo veliko razliko.

Če vas zanima najposebnejša različica Formentorja, je tu seveda VZ5 s svojim petvaljnikom. Vendar gre tehnično in po značaju za povsem drugačen projekt.

Preberite več o nastavitvah Cupra Formentor VZ5 →

Pogosta vprašanja

Koliko KM doseže Cupra Formentor 2.0 TSI s Stage 1?

Na podlagi naših lastnih meritev na dinamometru so Formentorji s Stage 1 dosegli od 405 do 425 KM in od 530 do 600 Nm.

Ali je DSG primeren za Stage 1 in Stage 2?

DQ381 je del celotnega pogonskega sklopa in ga je treba pri nastavitvi z več navora pravilno krmiliti. Zato v konfiguracijo vključimo programsko opremo TCU in jo uskladimo s kalibracijo ECU.

Ali lahko preverite mojo obstoječo nastavitev?

Da. Redno prejemamo avtomobile, ki so bili predhodno nastavljeni drugje.

Z meritvijo na dinamometru lahko najprej ugotovimo, koliko avtomobil dejansko zmore. Nato lahko ocenimo, ali trenutna konfiguracija ustreza pričakovanjem in kje je morebiti še prostor za izboljšave.

Kje si lahko ogledam vse rezultate za Formentor?

Naše projekte in rezultate meritev na dinamometru zbiramo v Pregled projektov Cupra, z različnimi modeli, letniki in stopnjami nastavitev.

450 KM je eno. Vedeti, od kod prihajajo, pa nekaj drugega.

Formentor s 450 KM tehnično gledano ni več izjema.

Toda ena najvišja številka na dinamometru pove le del zgodbe.

Zanimivo nam je, kaj se pred nastavitvijo, kaj je spremenila konfiguracija in kako se avtomobil obnaša v različnih okoliščinah.

Zato se naš pristop začne z meritvijo, sledita kalibracija in ponovna meritev.

Vas zanima, koliko vaš Formentor dejansko zmore?

Naročite termin za meritev na dinamometru v Rhoonu ali si oglejte naše Možnosti nastavitev stopnje.