Tuning Cupra Formentor 2.0 TSI: co skutečně přináší Stage 1 a Stage 2?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentory VZ na naší válcové zkušebně Dynojet 4x4: od 405 koní pouze se softwarem až po 455 koní s hardwarovými úpravami. Toto jsou výsledky, které v praxi pozorujeme.

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI je jedním z modelů, které jsme v posledních letech nejčastěji měřili na naší válcové zkušebně Dynojet 4x4. Mezitím jsme otestovali a upravili několik exemplářů z let 2020 až 2023, v různých provedeních a s různými hardwarovými úpravami.

Díky tomu máme nyní poměrně přesnou představu o tom, jak se tento motor chová v praxi. Nejde jen o to, co je možné na papíře, ale o to, čeho skutečně dosáhne na válcové zkušebně.

Základ: 310 koní na papíře, často více na válcové zkušebně

Formentor VZ 2.0 TSI má z výroby 310 koní a 400 Nm. Vůz používá motor EA888 Gen.4, stejnou motorovou řadu, která se používá mimo jiné také v modelu Golf 8 R a Audi S3 8Y. Výkon se přenáší přes 7stupňovou DSG na systém pohonu všech kol 4Drive.

Mezi tovární hodnotou a tím, co naměříme na naší válcové zkušebně, je však důležitý rozdíl.

U téměř každého Formentoru, který k nám dorazí, je naměřený výkon již vyšší než udávaných 310 koní. U vozů, které jsme dosud měřili, jsme před tuningem zaznamenali přibližně 320 koní na sériovém hardwaru až 340 koní s hardwarovými úpravami při použití sériového softwarového řízení.

Proto tuning v MTR nezačíná softwarovým souborem, ale základní měření.

Teprve když víte, od jaké hodnoty vůz skutečně vychází, můžete posoudit, co tuning přidal.

Stage 1: 405–425 koní díky softwaru

U Stage 1 zůstává hardware z velké části sériový. Nárůst výkonu zajišťuje software.

Naše měřené vozy Formentor se Stage 1 dosáhly:

405–425 koní
530–600 Nm

To znamená o více než 100 koní navíc oproti tovární hodnotě, aniž by bylo nutné měnit hardware motoru.

U tohoto výkonového stupně však není důležitá pouze ECU.

ECU + TCU: motor a DSG jako jeden celek

Vyšší výkon znamená také výrazně vyšší točivý moment. Proto u tohoto nastavení upravujeme software ECU a TCU vzájemně sladěny.

DSG totiž musí dodatečný točivý moment nejen zvládnout, ale také s ním správně pracovat.

Pro nás nejde o samostatný upgrade, který přidáte až dodatečně. Motor a převodovka jsou součástí stejné konfigurace.

Stage 2: 405–455 koní

U Stage 2 přichází na řadu hardware.

Naše výsledky se zde pohybují v rozmezí:

405–455 koní
550–620 Nm

Na papíře se může rozdíl oproti Stage 1 zdát menší, než byste očekávali. Právě proto samotný pohled na maximální číslo z dynamometru ne vždy vypráví celý příběh.

U konfigurace Stage 2 nejde jen o nejvyšší číslo při jednom měření. Čím vyšší výkon z motoru požadujete, tím důležitější jsou proudění vzduchu a řízení teploty.

Typická konfigurace Stage 2 proto mimo jiné zahrnuje:

Potřebná kombinace závisí na požadovaném výkonu, použitém palivu a způsobu využití vozu.

Váháte mezi těmito dvěma variantami? Přečtěte si také Stage 1 vs. Stage 2: vysvětlení rozdílu.

Proč vidíme tak odlišné výsledky?

Výše uvedená čísla jsou záměrně uvedena jako rozmezí, nikoli jako jediné marketingové číslo.

Dva vozy Formentor se stejným motorem a stejným Stage mohou na dynamometru dosáhnout odlišných výsledků. Může to souviset mimo jiné s těmito faktory:

  • rok výroby a verze softwaru
  • sériově naměřený výkon
  • hardware
  • palivo
  • venkovní teplota a podmínky
  • stav vozu
  • zvolená kalibrace

Proto považujeme individuální měření na dynamometru za důležitější než slib jednoho pevně stanoveného výsledného čísla.

Úprava od 405 koní u vozu, který má sériově 320 koníříká například něco jiného než 405 koní u vozu, který měl již sériově 345 koní.

Formentor vs. Leon: stejný motor, podobné výsledky

Cupra Leon 2.0 TSI sdílí rodinu motorů EA888 Gen.4 s modelem Formentor.

I u nich jsme na naší brzdě naměřili výsledky blízké Formentoru. Například u dvou vozů Cupra Leon, které jsme měřili se Stage 2, jsme naměřili:

418 koní / 565 Nm
430 koní / 601 Nm

To neznamená, že se oba modely na silnici chovají úplně stejně. Hmotnost, pohon, převodovka a způsob používání v praxi znamenají velký rozdíl.

Chcete právě nejvýjimečnější verzi Formentoru? Pak je tu samozřejmě VZ5 s pětiválcem. To je však technicky i charakterem úplně jiný projekt.

Přečtěte si více o ladění modelu Cupra Formentor VZ5 →

Často kladené dotazy

Kolik koní dosahuje Cupra Formentor 2.0 TSI se Stage 1?

Na základě vlastních měření na brzdě dosáhly Formentory se Stage 1 405 až 425 koní a 530 až 600 Nm.

Je DSG vhodná pro Stage 1 a Stage 2?

DQ381 je součástí celého pohonného ústrojí a při ladění s vyšším točivým momentem musí být správně řízena. Proto do setupu zahrnujeme software TCU a sladíme jej s kalibrací ECU.

Mohu nechat zkontrolovat svůj stávající software?

Ano. Pravidelně k nám přijíždějí vozy, které už byly dříve upravovány jinde.

Měřením na brzdě můžeme nejprve zjistit, jaký výkon vůz skutečně podává. Poté můžeme posoudit, zda současný setup odpovídá tomu, co od něj lze očekávat, a kde je případný prostor pro zlepšení.

Kde si mohu prohlédnout všechny výsledky Formentoru?

Naše projekty a výsledky měření na brzdě shromažďujeme v Přehled projektů Cupra, s různými modely, roky výroby a úrovněmi ladění.

450 koní je jedna věc. Vědět, odkud pochází, je něco jiného.

Formentor s výkonem 450 koní už technicky není žádnou výjimkou.

Ale jediné špičkové číslo z měření na brzdě vypráví jen část příběhu.

Zajímavé pro nás je, co se před laděním, co změnil setup a jak se vůz chová za různých podmínek.

Proto náš přístup začíná měřením, po kterém následuje kalibrace a opětovné měření.

Zajímá vás, jaký výkon váš Formentor skutečně podává?

Naplánujte si termín měření na brzdě v Rhoonu nebo si prohlédněte naše Možnosti ladění Stage.