Tuning modelu Cupra Formentor 2.0 TSI: čo skutočne prináša Stage 1 a Stage 2?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentory VZ na našej valcovej brzde Dynojet 4x4: od 405 k iba so softvérom až po 455 k s hardvérovými úpravami. Toto sú výsledky, ktoré v praxi zaznamenávame.

Cupra Formentor VZ je jedným z modelov, ktoré sme za posledné roky najčastejšie testovali na našej valcovej brzde Dynojet 4x4. Medzitým sme otestovali a vyladili viacero kusov, s rokom výroby od 2020 do 2023, v rôznych verziách a s rôznym hardvérom.

Vďaka tomu už máme pomerne dobrý obraz o tom, čo tento motor v praxi dokáže. Nejde len o to, čo je možné na papieri, ale o to, čo skutočne dosahuje na valcovej brzde.

Základ: 310 k na papieri, často viac na valcovej brzde

Formentor VZ 2.0 TSI má z výroby 310 k a 400 Nm. Auto používa motor EA888 Gen.4, rovnakú rodinu motorov, aká sa používa aj napríklad v modeloch Golf 8 R a Audi S3 8Y. Výkon sa prenáša cez 7-stupňovú DSG prevodovku na systém pohonu všetkých kolies 4Drive.

Medzi továrenskou hodnotou a tým, čo meriame na našej valcovej brzde, je však dôležitý rozdiel.

Takmer pri každom modeli Formentor, ktorý k nám príde, je nameraný výkon už vyšší než uvádzaných 310 k. Pri autách, ktoré sme doteraz zmerali, sme pred tuningom zaznamenali približne 320 k na sériovom hardvéri až po 340 k s hardvérovými úpravami na sériovom softvéri.

Preto tuning v MTR nezačína softvérovým súborom, ale základné meranie.

Až keď viete, na akej úrovni auto skutočne začína, môžete posúdiť, čo tuning pridal.

Stage 1: 405–425 k so softvérom

Pri Stage 1 zostáva hardvér z veľkej časti sériový. Nárast prináša softvér.

Naše namerané modely Formentor so Stage 1 dosiahli:

405–425 k
530–600 Nm

To znamená o vyše 100 k viac oproti továrenským údajom, bez výmeny hardvéru motora.

Pri tomto zvýšení výkonu však nie je dôležitá iba ECU.

ECU + TCU: motor a DSG ako jeden celok

Extra výkon znamená aj výrazne vyšší krútiaci moment. Preto pri tomto nastavení kalibrujeme softvér ECU a TCU navzájom zladiť.

DSG totiž musí dodatočný krútiaci moment nielen zvládnuť, ale s ním aj správne pracovať.

Pre nás nejde o samostatnú úpravu, ktorú pridávame dodatočne. Motor a prevodovka sú súčasťou rovnakého nastavenia.

Stage 2: 405–455 k

Pri Stage 2 prichádza na rad hardvér.

Naše výsledky sa tu pohybujú od:

405–455 k
550–620 Nm

Na papieri sa rozdiel oproti Stage 1 niekedy zdá menší, než by ste očakávali. Práve preto samotný pohľad na maximálne číslo z valcovej skúšobne nemusí vždy vystihovať celý obraz.

Pri nastavení Stage 2 nejde len o najvyššie číslo v jednom meraní. Čím viac výkonu od motora požadujete, tým dôležitejšie sú prúdenie vzduchu a regulácia teploty.

Typické nastavenie Stage 2 preto okrem iného pozostáva z:

Potrebná kombinácia závisí od požadovaného výkonu, použitého paliva a spôsobu využívania vozidla.

Váhate medzi týmito dvoma možnosťami? Prečítajte si aj Stage 1 verzus Stage 2: vysvetlenie rozdielu.

Prečo vidíme také odlišné výsledky?

Vyššie uvedené čísla sú zámerne rozsahy, nie jedno marketingové číslo.

Dva modely Formentor s rovnakým motorom a rovnakým Stage môžu na valcovej skúšobni dosiahnuť odlišné výsledky. Môže to súvisieť napríklad s týmito faktormi:

  • rok výroby a verzia softvéru
  • sériovo nameraný výkon
  • hardvér
  • palivo
  • vonkajšia teplota a podmienky
  • stav vozidla
  • zvolená kalibrácia

Preto považujeme individuálne meranie na valcovej skúšobni za dôležitejšie než prísľub jedného pevne stanoveného výsledného čísla.

Úprava od 405 k pri aute, ktoré sériovo dosahuje 320 knapríklad hovorí o niečom inom než 405 k pri aute, ktoré sériovo dosahovalo už 345 k.

Formentor verzus Leon: rovnaký motor, podobné výsledky

Cupra Leon 2.0 TSI sa delí o rodinu motorov EA888 Gen.4 s modelom Formentor.

Aj tam na našej brzde dosahujeme výsledky blízke Formentoru. Dve vozidlá Cupra Leon, ktoré sme merali so Stage 2, dosiahli napríklad:

418 k / 565 Nm
430 k / 601 Nm

To však neznamená, že oba modely sa na ceste správajú úplne rovnako. Hmotnosť, pohon, prevodovka a spôsob používania v praxi prinášajú veľký rozdiel.

Chcete práve najvýnimočnejšiu verziu Formentoru? Potom je tu, samozrejme, VZ5 s päťvalcom. Technicky aj charakterom však ide o úplne iný projekt.

Prečítajte si viac o úprave Cupra Formentor VZ5 →

Často kladené otázky

Aký výkon dosiahne Cupra Formentor 2.0 TSI so Stage 1?

Na základe našich vlastných meraní na brzde dosiahli Formentory so Stage 1 405 až 425 k a 530 až 600 Nm.

Je DSG vhodná pre Stage 1 a Stage 2?

DQ381 je súčasťou celého hnacieho ústrojenstva a pri úprave s vyšším krútiacim momentom musí byť správne riadená. Preto do setupu zahŕňame softvér TCU a prispôsobujeme ho kalibrácii ECU.

Môžem si nechať skontrolovať existujúcu úpravu?

Áno. Pravidelne k nám prichádzajú autá, ktoré už boli upravované inde.

Meraním na brzde môžeme najprv zistiť, aký výkon auto skutočne dosahuje. Potom môžeme posúdiť, či súčasný setup zodpovedá tomu, čo od neho možno očakávať, a kde je prípadne priestor na zlepšenie.

Kde si môžem pozrieť všetky výsledky Formentoru?

Naše projekty a výsledky meraní na brzde zhromažďujeme v Prehľad projektov Cupra, s rôznymi modelmi, rokmi výroby a úrovňami úprav.

450 k je jedna vec. Vedieť, odkiaľ pochádza, je niečo úplne iné.

Formentor s výkonom 450 k už technicky nie je ničím výnimočným.

Jeden špičkový údaj z merania na brzde však rozpráva iba časť príbehu.

Zaujímavé pre nás je, čo sa pred úpravou, čo setup zmenil a ako sa auto správa v rôznych podmienkach.

Preto náš postup začína meraním, po ktorom nasleduje kalibrácia a opätovné meranie.

Zaujíma vás, aký výkon váš Formentor skutočne dosahuje?

Naplánujte si meranie na brzde v Rhoone alebo si pozrite naše Možnosti úprav Stage.