Formentor VZ'er på vores Dynojet 4x4: fra 405 hk med software alene til 455 hk med hardwareopgraderinger. Det er de resultater, vi ser i praksis.
Cupra Formentor VZ 2.0 TSI er en af de modeller, vi de seneste år oftest har set på vores Dynojet 4x4-rullefelt. Efterhånden har vi testet og tunet flere eksemplarer, fra modelår 2020 til 2023, i forskellige udgaver og med forskellig hardware.
Derfor har vi efterhånden et ret godt billede af, hvad denne motor yder i praksis. Ikke kun hvad der er muligt på papiret, men hvad der faktisk kommer ud på rullefeltet.
Grundlaget: 310 hk på papiret, ofte mere på rullefeltet
Formentor VZ 2.0 TSI leverer fra fabrikken 310 hk og 400 Nm. Bilen bruger EA888 Gen.4-motoren, den samme motorfamilie, som blandt andet også anvendes i Golf 8 R og Audi S3 8Y. Effekten overføres via en 7-trins DSG til 4Drive-firehjulstræksystemet.
Men der er en vigtig forskel mellem fabriksangivelsen og det, vi måler på vores rullefelt.
For næsten alle Formentorer, der kommer ind til os, ligger den målte effekt allerede over de oplyste 310 hk. På de biler, vi har målt indtil videre, så vi før tuning cirka 320 hk med original hardware og op til 340 hk med hardwareændringer på original softwarestyring.
Derfor begynder tuning hos MTR ikke med en softwarefil, men med en nulmåling.
Først når du ved, hvor bilen faktisk starter, kan du vurdere, hvad en tuning har tilføjet.
Stage 1: 405–425 hk med software
Ved Stage 1 forbliver hardwaren stort set standard. Forøgelsen kommer fra softwaren.
Vores målte Formentors med Stage 1 nåede:
405–425 hk
530–600 Nm
Det betyder over 100 hk ekstra i forhold til fabriksangivelsen uden at udskifte motorens hardware.
Men ved dette effektniveau er ECU'en ikke det eneste vigtige.
ECU + TCU: motor og DSG som én samlet enhed
Den ekstra effekt betyder også betydeligt mere drejningsmoment. Derfor justerer vi ECU'en ved denne opsætning ECU- en TCU-software op elkaar af.
De DSG moet het extra koppel immers niet alleen kunnen verwerken, maar er ook op de juiste manier mee omgaan.
Voor ons is dat geen losse upgrade die je achteraf toevoegt. Motor en transmissie maken onderdeel uit van dezelfde setup.
Stage 2: 405–455 pk
Bij Stage 2 komt hardware in beeld.
Onze resultaten lopen hier van:
405–455 pk
550–620 Nm
Op papier lijkt het verschil met Stage 1 soms kleiner dan je zou verwachten. Dat is precies waarom alleen naar het maximale dyno-getal kijken niet altijd het hele verhaal vertelt.
Bij een Stage 2-setup gaat het niet alleen om het hoogste getal op één run. Naarmate je meer vermogen uit de motor vraagt, worden luchtstroom en temperatuurmanagement belangrijker.
Daarom bestaat een typische Stage 2-setup uit onder meer:
- een performance luchtinlaat en turbo inlet voor een vrijere luchtstroom
- een grotere intercooler om de inlaatlucht onder belasting beter onder controle te houden
- afhankelijk van de gekozen setup aanvullende hardware, zoals een downpipe
Welke combinatie nodig is, hangt af van het gewenste vermogen, de gebruikte brandstof en hoe de auto wordt ingezet.
Twijfel je tussen de twee? Lees ook Stage 1 vs Stage 2: het verschil uitgelegd.
Waarom zien we zulke verschillende resultaten?
De cijfers hierboven zijn bewust ranges en geen enkel marketinggetal.
Twee Formentors met dezelfde motor en dezelfde Stage kunnen op de dyno verschillend uitkomen. Dat kan onder meer te maken hebben met:
- bouwjaar en softwareversie
- standaard gemeten vermogen
- hardware
- brandstof
- buitentemperatuur en omstandigheden
- staat van de auto
- gekozen calibratie
Daarom vinden we een individuele dyno-meting belangrijker dan een belofte van één vast eindgetal.
Een tune van 405 pk op een auto die standaard 320 pk meet, vertelt bijvoorbeeld iets anders dan 405 pk op een auto die standaard al 345 pk produceerde.
Formentor vs. Leon: dezelfde motor, vergelijkbare resultaten
De Cupra Leon 2.0 TSI deelt de EA888 Gen.4-motorfamilie met de Formentor.
Også her ser vi resultater på vores dyno, der ligger tæt på Formentors. To Cupra Leoner, som vi har målt med Stage 2, nåede for eksempel op på:
418 hk / 565 Nm
430 hk / 601 Nm
Det betyder ikke, at de to modeller opfører sig helt ens på vejen. Vægt, drivlinje, transmission og anvendelse gør i praksis en stor forskel.
Er du derimod interesseret i den mest særlige Formentor-variant? Så er der naturligvis VZ5 med sin femcylindrede motor. Det er dog teknisk set og med hensyn til karakter et helt andet projekt.
Læs mere om Cupra Formentor VZ5-tuning →
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange hk yder en Cupra Formentor 2.0 TSI med Stage 1?
På baggrund af vores egne dynomålinger nåede Formentors med Stage 1 op på 405 til 425 hk og 530 til 600 Nm.
Er DSG'en egnet til Stage 1 og Stage 2?
DQ381 er en del af den samlede drivlinje og skal styres korrekt ved tuning med mere drejningsmoment. Derfor inkluderer vi TCU-softwaren i opsætningen og tilpasser den til ECU-kalibreringen.
Kan jeg få kontrolleret min eksisterende tuning?
Ja. Vi får regelmæssigt biler ind, som allerede er blevet tunet andre steder.
Med en dynomåling kan vi først fastslå, hvad bilen faktisk yder. Derefter kan vi vurdere, om den nuværende opsætning svarer til det, man kan forvente, og hvor der eventuelt er plads til forbedring.
Hvor kan jeg se alle Formentor-resultaterne?
Vi samler vores projekter og dynoresultater i Cupra-projektoverblik, med forskellige modeller, produktionsår og tuningstadier.
450 hk er én ting. At vide, hvor de kommer fra, er noget andet.
En Formentor med 450 hk er teknisk set ikke længere en undtagelse.
Men ét toptal fra et dyno fortæller kun en del af historien.
Det, vi finder interessant, er, hvad der stod før tuningen, hvad opsætningen har ændret, og hvordan bilen opfører sig under forskellige forhold.
Derfor begynder vores tilgang med måling, efterfulgt af kalibrering og en ny måling.
Er du nysgerrig efter, hvad din Formentor faktisk yder?
Book en dynoaftale i Rhoon eller se vores Stage-tuningmuligheder.
