Cupra Formentor 2.0 TSI-trimning: vad ger Stage 1 och Stage 2 egentligen?

Cupra Formentor 2.0 TSI tuning: wat levert Stage 1 en Stage 2 écht op?

Formentor VZ på vår Dynojet 4x4: från 405 hk med enbart mjukvara till 455 hk med hårdvaruuppgraderingar. Det här är resultaten vi ser i praktiken.

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI är en av de modeller vi har sett oftast på vår Dynojet 4x4-rullande landsväg under de senaste åren. Hittills har vi testat och optimerat flera exemplar, årsmodell 2020 till 2023, i olika utföranden och med olika hårdvara.

Därför har vi numera en ganska god bild av vad den här motorn presterar i praktiken. Inte bara vad som är möjligt på papperet, utan vad den faktiskt ger på rullarna.

Grunden: 310 hk på papperet, ofta mer på dynon

Formentor VZ 2.0 TSI levererar 310 hk och 400 Nm från fabrik. Bilen använder motorn EA888 Gen.4, samma motorfamilj som bland annat används i Golf 8 R och Audi S3 8Y. Effekten överförs via en 7-växlad DSG till fyrhjulsdriften 4Drive.

Men det finns en viktig skillnad mellan fabriksuppgiften och det vi mäter på vår dyno.

Hos nästan varje Formentor som kommer in till oss ligger den uppmätta effekten redan över de angivna 310 hk. På de bilar vi hittills har mätt såg vi före optimering ungefär 320 hk med originalhårdvara upp till hela 340 hk med hårdvaruanpassningar och originalmjukvara.

Därför börjar en optimering hos MTR inte med en mjukvarufil, utan med en nollmätning.

Först när du vet var bilen faktiskt börjar kan du bedöma vad en optimering har tillfört.

Stage 1: 405–425 hk med mjukvara

Vid Stage 1 förblir hårdvaran till största delen standard. Vinsten kommer från mjukvaran.

Våra uppmätta Formentors med Stage 1 gav:

405–425 hk
530–600 Nm

Det innebär drygt 100 hk extra jämfört med fabriksuppgiften, utan att byta ut motorns hårdvara.

Men vid detta effektsteg är inte bara ECU:n viktig.

ECU + TCU: motor och DSG som en enhet

Den extra effekten innebär också avsevärt mer vridmoment. Därför mappar vi ECU:n och TCU:n i denna setup: ECU- och TCU-programvara mot varandra.

DSG:n måste trots allt inte bara kunna hantera det extra vridmomentet, utan också hantera det på rätt sätt.

För oss är det inte en separat uppgradering som läggs till i efterhand. Motor och transmission ingår i samma setup.

Stage 2: 405–455 hk

Vid Stage 2 kommer hårdvara in i bilden.

Våra resultat sträcker sig här från:

405–455 hk
550–620 Nm

På papperet verkar skillnaden mot Stage 1 ibland mindre än man skulle förvänta sig. Det är precis därför som det inte alltid berättar hela historien att bara titta på det maximala dynovärdet.

Med en Stage 2-setup handlar det inte bara om det högsta värdet på en enda körning. När du begär mer effekt från motorn blir luftflöde och temperaturhantering viktigare.

Därför består en typisk Stage 2-setup bland annat av:

Vilken kombination som behövs beror på önskad effekt, vilket bränsle som används och hur bilen används.

Tvekar du mellan de två? Läs också Stage 1 kontra Stage 2: skillnaden förklarad.

Varför ser vi så olika resultat?

Siffrorna ovan är medvetet intervall och inte ett enda marknadsföringsvärde.

Två Formentors med samma motor och samma Stage kan ge olika resultat på dynon. Det kan bland annat bero på:

  • årsmodell och programvaruversion
  • uppmätt standardeffekt
  • hårdvara
  • bränsle
  • utetemperatur och förhållanden
  • bilens skick
  • vald kalibrering

Därför tycker vi att en individuell dynomätning är viktigare än ett löfte om ett enda fast slutvärde.

En trimning från 405 hk på en bil som har 320 hk som standardsäger till exempel något annat än 405 hk på en bil som redan hade 345 hk som standard.

Formentor kontra Leon: samma motor, jämförbara resultat

Cupra Leon 2.0 TSI delar motorfamiljen EA888 Gen.4 med Formentor.

Även där ser vi dynoresultat som ligger nära Formentors. Två Cupra Leon som vi mätte med Stage 2 landade till exempel på:

418 hk / 565 Nm
430 hk / 601 Nm

Det betyder inte att de båda modellerna beter sig exakt likadant på vägen. Vikt, drivning, transmission och användning gör stor skillnad i praktiken.

Vill du ha den mest speciella Formentor-versionen? Då finns förstås VZ5 med sin femcylindriga motor. Det är dock tekniskt sett och karaktärsmässigt ett helt annat projekt.

Läs mer om Cupra Formentor VZ5-tuning →

Vanliga frågor

Hur många hk får en Cupra Formentor 2.0 TSI med Stage 1?

Baserat på våra egna dynomätningar landade Formentors med Stage 1 på 405 till 425 hk och 530 till 600 Nm.

Är DSG-lådan lämplig för Stage 1 och Stage 2?

DQ381 är en del av den totala drivlinan och måste styras korrekt vid tuning med högre vridmoment. Därför inkluderar vi TCU-mjukvaran i setupen och anpassar den till ECU-kalibreringen.

Kan jag få min befintliga tuning kontrollerad?

Ja. Vi får regelbundet in bilar som redan har trimmats hos andra.

Med en dynomätning kan vi först fastställa vad bilen faktiskt levererar. Därefter kan vi bedöma om den nuvarande setupen motsvarar vad du kan förvänta dig av den och var det eventuellt finns utrymme för förbättringar.

Var kan jag se alla Formentor-resultat?

Vi samlar våra projekt och dynoresultat i Översikt över Cupra-projekt, med olika modeller, årsmodeller och tuningsteg.

450 hk är en sak. Att veta varifrån det kommer är något annat.

En Formentor med 450 hk är tekniskt sett inte längre något undantag.

Men en enda toppeffekt på en dyno berättar bara en del av historien.

Det vi tycker är intressant är vad som stod före tuning, vad setupen har förändrat och hur bilen beter sig under olika förhållanden.

Därför börjar vår metod med mätning, följt av kalibrering och en ny mätning.

Nyfiken på vad din Formentor faktiskt levererar?

Boka en dynotid i Rhoon eller se vår Stage-tuningmöjligheter.